Kobiecość to styl życia

Współcześnie coraz częściej daje się słyszeć stwierdzenie, że coraz mniej na świecie prawdziwych mężczyzn, to znaczy odważnych, honorowych, nie bojących się pracy i wyzwań. Myślę jednak, że świat cierpi również na deficyt prawdziwie „kobiecych kobiet”.
Rola kobiety w społeczeństwie kształtowała się na przestrzeni lat, od tej, która nie ma właściwie żadnych praw, poprzez kobietę będącą jedynie opiekunką domowego ogniska, aż do kobiety „wyzwolonej”, posiadającej te same prawa co mężczyźni i zmieniającej świat.

2017-02-21 07dMoja prababcia była prawdziwą damą, w każdym tego słowa znaczeniu. Natrafiłam pewnego razu na zdjęcia rodzinne pokazujące ją w pracy. Zwykła ekspedientka w sklepie mięsnym. Ale patrząc na nią, czułam się, jakbym otworzyła archiwalny numer Vogue.
Od jej osoby dało wyczuć się naturalną kobiecość, więc zaczęłam zastanawiać się dlaczego tak jest. Pierwszy pomysł był oczywisty – bo miała na sobie elegancką sukienkę. Nie wspominając już o jej gładko zaczesanych włosach i promiennej twarzy. Ale przecież to zdjęcie zostało zrobione podczas typowego dnia w pracy, a nie sesji zdjęciowej. Zaczęłam przerzucać dalej kartki mojego rodzinnego albumu w poszukiwaniu podobizn prababci. Sytuacje w których została uchwycona były różne – od niedzielnego spaceru z mężem, spotkania z koleżankami, a nawet zabawy z wnukami w sadzie. Wszędzie ta sama piękna kobieta. Może była ona po prostu pasjonatką mody i dbania o swój styl? Przysłuchując się historiom z jej młodości, raczej nie sądzę, żeby miała na to czas i możliwości.

Wtedy doszłam do wniosku, że to nie jej ubiór spowodował to, że była damą. Kobiecość to był jej styl bycia. Na co dzień żyła wyznawanymi przez siebie wartościami. Ciężko pracowała, zajmowała się domem i rodziną, ale potrafiła też zadbać o siebie. Zawsze najbardziej w jej historii ujmowało mnie to, że nie zdjęła swojej obrączki do końca życia, mimo że jej mąż zmarł dużo wcześniej od niej. Była po prostu kobietą.

Obecnie jednak zacierają się role mężczyzny i kobiety i właściwie niekiedy nie do końca wiadomo, kto jaki powinien być  i czym się zajmować. Emancypacji nie cofniemy i nawet nie chciałybyśmy tego robić 😉 Ale jest coś, co uważamy, że każda kobieta powinna wiedzieć. Mianowicie, bycie kobietą wiele wymaga, nie tylko w sprawach dotyczących odpowiedniego ubioru i zewnętrznej etykiety, ale w codzienności. A codzienność to nie tylko ładny wygląd, ale przede wszystkim nasze zachowanie, stosunek do innych ludzi, także do zwierząt, do otaczającego świata. Nie sztuka zapakować coś bezwartościowego w piękny papier i przewiązać wstążką. Sztuką jest zadbać o to, aby właśnie to, co w środku było piękne i zachwycające.

Kobieto, pamiętaj, że jesteś KOBIETĄ. A najpełniej zaświadczyć o tym może Twoje wnętrze. Wnętrze ukazane za pomocą ubioru, ale również zachowania. Bądź Damą. Mówiłyśmy już o tym, że jesteś najcenniejsza w oczach Boga. Dlatego też stań się tym właśnie cudem i traktuj wszystko tak, jak by także nim było.

Często, gdy myślimy o kobiecości od razu łączymy to pojęcie ze spódnicami i sukienkami. Ale co z tego, że założymy spódnicę, jeśli nie będziemy godnie się w niej zachowywać? Wyglądać kobieco może każdy, zachowanie to zupełnie inna sprawa. Delikatność, subtelność, a przede wszystkim chęć pomocy innym. Gdy te rzeczy będą motywować nasze działanie, to będziemy kobiece, chociaż akurat wtedy możemy mieć na sobie spodnie. Myślę, że prawdziwą kobietę cechuje cichość, skromność i delikatność. Świat jest pełen rewolucjonistów i osób pędzących za dobrami materialnymi. Ty bądź spokojem, bądź zatrzymaniem. Nie daj się zwariować.

Bądź Kobietą. Zdobywaj świat cichością i prostotą serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.